Hassas dökümün temelinde, ihtiyaç duyulan kalıp, aparat gibi döküm takımları yatar. Arzu edilen yüksek kalite hassas döküm parçaları sürekli aynı kalitede üretebilmek için tasarım aşamasında müşterilerimiz ve deneyimli kalıpçı ekibimizle birlikte çalışırız.

İşletmemizde temelde üç ana kalıp grubu kullanılır;

Model mumu enjeksiyon kalıpları : Tüm hassas döküm parçalar için gerekir. Genellikle alüminyum malzemeden üretilir ve yüksek basınçta mum enjeksiyonuna uygun olarak tasarlanır. Tüm prosesler boyunca çekme payları dikkate alınmalıdır. Parça geometrisine bağlı olarak, itici kullanımı gerekli olabilir. Kalıpların verimli çalışmaları ve uzun ömürlü olmaları esastır

Maça mumu enjeksiyon kalıpları: Tüm parçalar için zorunlu değildir. Kalıp olarak model mumu kalıbı ile aynı olmasına karşın kullanılan mum faklıdır ve çözünebilir özelliğe sahiptir. Geometrik olarak model mumunda elde edilemeyecek iç geometrilerin elde edilebilmesi amacıyla kullanılır. Model mumu kalıbının içine yerleştirilir, üzerine model mumu enjekte edilir ve daha sonra maça mumu çözündürülerek uzaklaştırılır. Seramik kalıplama aşamasında bu boşluklar seramikle kaplanarak metal döküm sonrasında arzu edilen iç geometriler elde edilmiş olur.

Seramik maça kalıpları: Çözünebilir mum maça kullanımı ile elde edilen iç geometrilerin bir sonraki aşama olan seramik kaplam aşamasında seramik ile kaplanamaması durumunda seramik maça kullanılırlar. Dayanım nedeniyle genellikle çelik malzemeden üretilirler. Mum maçada olduğu gibi yine model mumu kalıbı içine yerleştirilir ve etrafına model mumu enjekte edilir.

Ölçme aparatları: Bazı özel ölçülerin proses aşamasında veya son ürün üzerinde kontrol altında tutulması amacıyla kullanılırlar.

Doğrultma aparatları: Parçanın döküm aşamasında çarpılması durumunda parçanın doğrultulması amacıyla kullanılırlar.