Hassas Dökümde Yardımcı Ekipmanlar

Hassas dökümün temelinde, kalıp, aparat gibi döküm takımları yer alır. Arzu edilen yüksek kalite hassas döküm parçalarını sürekli aynı kalitede üretebilmek için tasarım aşamasında müşterilerimiz ve deneyimli kalıpçı ekibimizle birlikte çalışırız.

Kalıplar

MODEL MUMU ENJEKSİYON KALIPLARI
Tüm hassas döküm parçalar için gerekir. Genellikle alüminyum malzemeden üretilir ve yüksek basınçta mum enjeksiyonuna uygun olarak tasarlanır. Tüm prosesler boyunca çekme payları dikkate alınmalıdır. Parça geometrisine bağlı olarak, itici kullanımı gerekli olabilir. Kalıpların verimli çalışmaları ve uzun ömürlü olmaları esastır.
MAÇA MUMU ENJEKSİYON KALIPLARI
Tüm parçalar için zorunlu değildir. Kalıp olarak model mumu kalıbı ile aynı olmasına karşın kullanılan mum faklıdır ve çözünebilir özelliğe sahiptir. Model mumu kalıbının içine yerleştirilir, üzerine model mumu enjekte edilir ve daha sonra maça mumu çözündürülerek uzaklaştırılır.
SERAMİK MAÇA KALIPLARI
Çözünebilir mum maça kullanımı ile elde edilen iç geometrilerin bir sonraki aşama olan seramik kaplam aşamasında seramik ile kaplanamaması durumunda seramik maça kullanılırlar. Dayanım nedeniyle genellikle çelik malzemeden üretilirler. Mum maçada olduğu gibi yine model mumu kalıbı içine yerleştirilir ve etrafına model mumu enjekte edilir.

APARATLAR

ÖLÇME APARATLARI
Bazı özel ölçülerin proses aşamasında veya son ürün üzerinde kontrol altında tutulması amacıyla kullanılırlar.
DOĞRULAMA APARATLARI
Parçanın döküm aşamasında çarpılması durumunda parçanın doğrultulması amacıyla kullanılırlar.