Paslanmaz Çelik Döküm Kullanım Alanları

Paslanmaz çelikler korozyon direnci, ısıl direnç, geri dönüşebilir ve estetik olması, biyolojik nötrallik, dayanç-ağırlık oranı, düşük toplam ömür maliyeti, imalat ve temizlik kolaylığı nedeniyle döküm teknikleri açısından paslanmaz çelik dökümü önemli bir noktaya taşır. Sektörlerin ihtiyaç duyduğu parçaların yüksek mukavemetli, hijyenik, düzgün yüzeyli, uzun ömürlü olması ve düşük maliyetli olması gerekliliği nedeniyle paslanmaz çeliklerin sahip olduğu bu önemli özellikleri, bu parçaların imalatında kullanılan döküm teknikleri açısından paslanmaz çelik dökümü önemli bir noktaya taşır.

Paslanmaz çeliğin kullanıldığı başlıca alanlar şunlardır;

Havacılık ve Savunma Sanayi Sektörü

Havacılık ve savunma sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ve yaygın olarak talep edilen uçak koltuğu parçaları, motor bıçakları, diskler ve miller çelik, paslanmaz çelik, alüminyum alaşım, nikel, kobalt ve süper alaşım malzemelerden döküm yöntemleri ile imal edilir.

Medikal Ekipmanları Sektörü 

Sektörün ihtiyaç duyduğu ameliyathanelerde ve dişçilere kullanılan aletlerin kullanım amaçları dikkate alındığında bu aletlerin;

  • Hijyenik,
  • Yüksek mukavemetli,
  • Hareketli bölgelere uyum sağlayabilecek kompleks yapıda,
  • Ebat ve kalınlıklarında minimum toleransa sahip,
  • Uzun ömürlü,
  • Düzgün yüzeyli,
  • Düşük maliyetli

olması gerektiği kolayca anlaşılabilecektir. Kullanımı nedeniyle insan sağlığını doğrudan etkileyen bu ürünlerde yukarıda sayılan özelliklerin yakalanamaması halinde ürünlerin herhangi bir işlevselliği kalmayarak kullanılmasının mümkün olmayacağı gibi kullanımı nedeniyle enfeksiyon vb. sağlık sorunlarının oluşumuna yol açacağı oldukça açıktır. Tüm nitelikler düşünüldüğünde bu aletlerin imalatı için döküm yöntemlerinde kullanılacak ham madde olarak paslanmaz çelik veya kobalt esaslı süper alaşım tercih edilmektedir.

İnşaat ve Yapı Ekipmanları Sektörü

İnşaat ve yapı ekipmanları sektörü tarafından talep parçalar cam giydirme cephe sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu parçalar çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum alaşımlardan dökülerek korozyona karşı dayanıklılık kazanır. Paslanmaz çeliğin sahip olduğu özellikleri sayesinde imal edilen cam giydirme ve cephe sistemlerinin uzun ömürlü ve estetik görünüme sahip olması ile cephe güvenliği sağlanarak cephelerin sahip olduğu estetik görünüm uzun yıllar muhafaza edilebilmektedir.

Tekstil Sektörü

Tekstil sektöründe kullanılan dikiş, örme ve dokuma makineleri ve yan sanayide kullanılan makinelerin ihtiyaç duyduğu baskı ayağı, mafsal ve farklı bağlantı parçası, iğne speri, mekik vb. yedek parçalar alüminyum, çelik, paslanmaz çelik, nikel veya kobalt bazlı alaşım, pirinç veya bronz malzemelerden döküm yöntemleri ile yüksek kalite ve düşük maliyetli olarak imal edilebilmektedir.

Çevik Teknik Metalurji Hassas Döküm’den Şeffaf Hizmetler

Sayılan özelliklere sahip ve yakalanan kalitenin tekrarlanabilir olması için klasik döküm ile imalatı mümkün olmayan parçaların imalatı için kullanılan hassas döküm yöntemi ile talep edilen ürünleri 2011 yılından beri imal etmeyi başaran Çevik Teknik Metalurji olarak bizler havacılık ve savunma sanayi, tekstil, medikal ekipmanları, inşaat ve yapı ekipmanları gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu paslanmaz çelik, alüminyum, nikel, kobalt esaslı süper alaşım, pirinç veya bronz gibi malzemelerden bu parçaların ve ürünlerin imalatını talepleriniz doğrultusunda gerçekleştiriyoruz.

Çevik Teknik Metalürji olarak sizlere verdiğimiz hizmette şeffaflığa büyük önem vermekteyiz. Talep ettiğiniz üretimler için tarafımızla iletişime geçmeden önce web sitemiz üzerinden gerekli bilgilendirmeye sahip olarak malzeme toleransları ve üretim proseslerimiz hakkında net bilgiler edinebilirsiniz.Sitemiz üzerinden hizmetimizle ilgili bulacağınız tüm bilgiler standart üretimlerimiz için paylaşılmıştır. Sipariş vermeden önce sitemizi incelediğinizde;

  • Dökümde kullanılacak metal veya alaşım türü için boyut, yüzey, açı, vb. standart toleransları öğrenerek sipariş vermek istediğiniz ürünlerin standart veya özel tolerans içerdiğini öğrenebilir,
  • Siparişlerinizde uygulanması gereken döküm ve diğer işlemlerin bilgisini edinebilirsiniz.

Sitemizde yer alan ölçü ve yüzey özelliklerinin dışında bir talebinizin bulunması halinde bizimle iletişime geçerek teknik personellerimizden siparişlerinizle ilgili gereken yardım ve öneriler alabilir, siparişinizi ileterek en kısa termin süreleri içerisinde vermiş olduğunuz siparişlerinizi teslim alarak Çevik Teknik Metalurji farkını siparişten ürün teslimine kadar her aşamada deneyimleyebilirsiniz.

Hizmet verdiğimiz sektörleri incelemek için tıklayınız

Standart ve özel toleranslar ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız