Kayıp Mum Tekniği Nedir

Kayıp Mum Tekniği Revetman denilen hassas döküm alçısı içerisine alınan mum modelin kaybettirilerek yerine sıvı metalin dökülmesi tekniğidir.

Erimiş metalden çoğunlukla paslanmaz çelik alaşımlardan, prinç, alüminyum ve karbon çelikten parçalar yapmak için uygulanan HASSAS DÖKÜM bu nedenle KAYIP BAL MUMU DÖKÜMÜ şeklinde de adlandırılır.

İlk döküm teknolojisi; eritilmiş sıvı bakırın, genel olarak balçıktan yapılan bir kalıp içine akıtılması temeline dayanmaktadır. Çağlardan beri binlerce yıl dökümcülüğün temel dayanağı olan bu temel ilke pek değişmemiştir. Daha evvel de olduğu gibi günümüzde de dökümü yapılacak metal eritilmekte ve eritilen metal bir kalıba akıtılmaktadır. Değişen şey ise teknolojidir.

Kayıp bal mumu dökümü ya da hassas dökümde ilk adım, nihai ürünün bal mumu versiyonunun oluşturulmasıdır ki bu üç yoldan herhangi biriyle yapılabilir:

1. Nihai ürünün katı 3D modelinin çevresinde bir jelatin kalıbı oluşturmak

2. Nihai ürünün metal bir kalıbını oluşturmak ve sonra sıcak bal mumuyla doldurmak

3. Ürünün bir kopyasını bal mumundan oyup işlemek.

Temel olarak nihai ürünün mumdan bir örneği olan modeli yapılır, sonra bu model bir alçı ile kaplanır. Alçı donarak kalıp etrafında bir kalıp oluşturur. Kalıbın ısıtılması ile mum model erir ve kalıpta bırakılan delikten akar, gider yani kaybolur. Bu nedenle tekniğe Kayıp Mum Tekniği adı verilir. Kaybolan mum kalıpta boşluk bıraktığından, bu boşluğa ergimiş metal dökülür. Metal donup katılaştıktan sonra alçı kırılıp içindeki döküm dışarı alınır. Sonuç olarak örneği alınmış olan mum modelin metalden kopyası elde edilmiş olur.

Bir seferde birkaç parça dökmek için, birkaç mum deseni, Bal mumu rayları olan bir ağaca monte edilebilir ve bunları dikkatle bağlayan spreyler olabilir. “Ağaç” daha sonra tekrar tekrar kurur sertleşir seramik bulamaç batırılır. Sertleşmesine izin verilen birkaç kat seramik aldıktan sonra, Bal mumu çıkarmak için ağaç ve desenleri ısıtılır. Sprues ve kapılardaki Balmumu da ağaçtan akar ve erimiş metalin kalıbı takip etmesi ve tamamen doldurması için tüpler ve boru hatları oluşturur.

Bu yöntem İngilizce “Lost Wax Casting”, Almanca “Wachsausschmeltzverfahren”, Farnsızca “Cire Perdue”, İspanyolca “Cera Perdida” ,İtalyanca “Cera Persa” şeklinde adlandırılır.

Kayıp Mum Tekniğinin Temelleri Nedir?:

-Mum Model Üretilmesi

-Ağaç Dizimi

-Mum Modelin (Ağacın, Salkımın)Alçılanması

-Alçıdan Mum İndirme

-Döküm

-Alçının Temizlenmesi

-Tesviye,Cila

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.