Yurt içi ve yurt dışında ziraat ve tarım makineleri üretimi gerçekleştiren müşterilerimizin parça ihtiyaçlarına hassas döküm prosesimizle kaliteli çözümler sunmaya devam ediyoruz. Hassas döküm prosesimizle en çok çözüm önerisi sunduğumuz sektörler arasında yer alan ziraat ve tarım teknolojileri sektörü, çiftçilerin hayatını oldukça kolaylaştıran makinelerin tasarım ve imalatlarına yenilikler sunarak eskisine göre daha ekonomik ve kullanışlı makinelerin üretilebilmesine olanak tanımaktadır. Üretimini gerçekleştirdiğiniz tarım makinelerinin yüksek verimli, tercih edilebilir ve ekonomik olmasını istiyorsanız Çevik Teknik Metalürji çözüm ortaklığını talep ederek uluslararası piyasalarda rekabet edebilecek imalatlarınız için gerekli parça tedarikini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Hassas Dökümle Hangi Makinelere Parça Üretilebilmektedir?

Çevik Teknik Metalürji olarak müşterilerimizin gelen talepleri doğrultusunda;

 • Biçerdöver,
 • Traktör,
 • Balya makinesi yedek parçaları ,

Gibi ziraat ve tarım teknolojileri sektörü tarafından üretimi gerçekleştirilen makinelere ve ekipmanlara parça tedariki gerçekleştirebilmekteyiz. Tarım makinelerinde yer alan geniş ürün çeşitliliğimiz ile kaynaklı veya perçinli birleşimle montajı yapılan parçalara sunduğumuz yekpare çözümlerle parça sayısını azaltarak birleşim elemanı ve montajı kaynaklı maliyetlerde önemli oranlarda tasarruf edilmesine olanak tanıyarak daha ekonomik makinelerin üretilebilmesine olanak tanımaktayız. Rakiplerinizle imalatını gerçekleştirdiğiniz ziraat ve tarım makinelerinin fiyat yönünden rekabet edebilmesi için kaliteden ödün vermek yerine üstün kaliteli çözümlerimizden yararlanabilirsiniz.

Ziraat ve Tarım Teknolojileri Taleplerine Uygulanan Üretim Prosesi

Müşterilerimizin bizimle iletişime geçerek taleplerini iletmelerinin ardından başladığımız çalışmalarımızda önceliğimiz parça tasarımlarıdır. Tüm üretiminde kilit rol oynayan bu konuda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda;

 • Müşteri istekleri,
 • Uluslararası normlar,
 • Parçanın üretilebilirliği

Dikkate alınarak en optimum parça tasarımı elde edilmektedir. Parçanın üretilebilir olması için hazırlanan tasarımlar bilgisayar destekli hazırlanan simülasyon programlarından faydalanılmaktadır. Tasarımı gerçekleştirilen parça bilgisayar ortamında 3 boyutlu bir şekilde modellenerek sanal döküm işlemi gerçekleştirilir. Böylece parçanın üretilebilir olmasının kontrolü yapılabildiği gibi döküm sırasında meydana gelen hatalar da ayrıntılı bir şekilde tespit edilerek gerekli iyileştirmelerin yapılması için üretim öncesinde zaman kazandırmaktadır. Üretilecek parçanın tasarımına son dokunuşlar yapıldıktan sonra üretim prosesine başlanmaktadır.

 • İlk iş olarak dökülecek parçanın metalden kalıbı hazırlanır. Metal tercih edilmesinin sebebi seri imalat yolu ile imal edilecek tüm parçaların sahip olacağı yüksek kalitenin tekrarlanabilir olmasını garanti altına almaktadır. Üretilecek parçaya, adede göre çelik malzeme kullanılabildiği gibi duralüminyum kalıplar bu aşamada tercih edilebilmektedir.
 • Metal kalıp hazırlanma işlemi tamamlandıktan sonra sırada mum enjeksiyon işleminin yapılması gelmektedir. Hazırlanan metal kalıp kullanılarak birbirinin aynısı mum modeller parça sayısına eşit olacak şekilde hazırlanır.
 • Hazırlanan mum modele son halin verilmesi için hazırlanan yolluklar montajlanarak mum model son şekle sahip olur.
 • Son şekle sahip olan mum model seramikle kaplandıktan sonra eritilip uzaklaştırılmak için mum ergitme adını verdiğimiz işleme tabi tutulur. Yaklaşık 20 dakika gibi bir işlem süresi içerisinde mum eritilerek kalıp boşlukları hazır hale getirilir.
 • Mumdan arınmış seramik kalıplar pişirilerek gerekli dayanımı kazanarak döküme hazır hale gelir.
 • Döküme hazır hale gelen seramik kalıplar içerisine ergitilen metaller akıtılarak döküm işlemi tamamlanır.
 • Metal katı hale geçtikten sonra seramik kalıplar kırılarak parça dışarı çıkartılır.
 • Kesme ve sıfırlama işlemleri ile parça son haline kavuşturularak standart üretim prosesi tamamlanır.
 • Standart üretim prosesine ilave olarak kaplama, talaşlı imalat ve ısıl işlem prosesleri talebi belirtilmiş ise bu işlemlerden seçilenler parçaya uygulanarak laboratuvarlarımıza gönderilir.
 • Laboratuvarlarımızda parçanın son hali kontrol edildikten sonra teslim için hazır hale getirilir.